top of page
Szukaj

Wędzidełko języka - kiedy podcinać? Jak wygląda zabieg?

Zaktualizowano: 2 kwi

Wędzidełko języka: podcinać czy nie podcinać?


Jeśli tak, to kiedy?

Czy moje dziecko będzie miało wadę wymowy?

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?



Oskar Zgraj

chirurg dziecięcy


Zapraszam do oglądania wideo


Wolisz czytać? Przewiń w dół. Tam znajdziesz transkrypt





Ten film opublikowany na Facebooku wywołał ożywioną dyskusję. W dogrywce do niego odpowiedziałem na główne tezy dyskutantów:




.



Podcięcie wędzidełka poprawia ssanie, ale nie zapobiega wadom wymowy (link do artykułu):



Transkrypt


Krótkie wędzidełko języka


Cześć! Dzisiaj odpowiem na najczęstsze pytania dotyczące wędzidełka języka.

[Muzyka]


Nazywam się Oskar Zgraj. Jestem chirurgiem dziecięcym. Pomagam dzieciom w Dobczycach, Krakowie, Tarnowie i Kielcach, a rodzicom - na tym kanale - podejmować lepsze decyzje medyczne.


Uwaga! Treści na tym kanale mają charakter edukacyjny i nie zastępują porady lekarskiej. Aby uzyskać najlepsze zalecenia dla Twojego dziecka udaj się do lekarza lub zamów teleporadę. Tylko pełne zebranie wywiadu, zbadanie dziecka umożliwi wydanie najlepszych zaleceń.


Co to jest wędzidełko?


Wędzidełko języka to błona na pod językiem, która przytwierdza go do dna jamy ustnej. I każdy lub prawie każdy je ma. Problem zaczyna się dopiero wtedy, jeśli jest ono za krótkie i przeszkadza.



Jak często jest za krótkie?


Częstość występowania zbyt krótkiego lub źle przyczepionego wędzidełka języka ocenia się, w zależności od tego jaką skalę się przyłoży, między 2 a 10 procent. Ale ilość dzieci, która potrzebuje podcięcia czy jakiejkolwiek interwencji z tym wędzidełkiem jest dużo dużo mniejsza.


Z punktu widzenia lekarza są tylko trzy wskazania, żeby podcinać wędzidełko.


Pierwsze to jest takie, że małe dzieci do trzeciego miesiąca nie przybierają na masie. Nie potrafią odpowiednio ssać. Nie są w stanie się prawidłowo odżywiać i nie przybierają na masie tyle, ile

powinny.


Drugie wskazanie między trzecim a piątym rokiem życia to jest ułatwienie wykonywania ćwiczeń logopedycznych w przypadku wady wymowy. Uwaga! Krótkie wędzidełko języka nie powoduje wady wymowy a jego podcięcie nie zabezpiecza ani nie leczy wad wymowy. Jest bardzo dobre badanie przeprowadzone przez kolegów laryngologów z Kanady

opublikowane w 2013 roku (link do tego badania znajdziecie tutaj w opisie pod tym filmem). Sprawdzili na wielu setkach dzieci, których połowie (mniej więcej) podcięto wędzidełka a połowie nie w wieku niemowlęcym jaki będzie odsetek wad wymowy jednej grupie i w drugiej. Dokładnie taki sam. W związku z tym prewencyjne podcinanie wędzidełka, żeby nie było wady wymowy jest nieuzasadnione. Ale rzeczywiście między trzecim a piątym czasem 6 rokiem życia, jeśli dziecko ma wadę wymowy i z powodu krótkiego wędzidełka języka mu trudno wykonywać ćwiczenia, może być ono podcięte żeby ułatwić te ćwiczenia logopedyczne.


I trzecie wskazanie, które wskazanie estetyczne. Zazwyczaj najrzadsze i zazwyczaj przechodzą z tym nastolatki 13 lat i więcej, kiedy wystawiając język robi się serduszko nastolatkom to przeszkadza i życzą sobie, żeby to poprawić.


Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka języka?


Otóż to zależy od tego jak jest ono zbudowane. Bo nie każde wędzidełko nadaje się do zwykłego podcięcia nożyczkami. Wędzidełka błoniaste, krótkie, nieukrwione można podciąć w znieczuleniu miejscowym nożyczkami. Ale są takie wędzidełka (są grube, mięsiste), które wymagają wizyty na bloku operacyjnym, narkozy i użycia noża elektrycznego. I tego zazwyczaj osoby wysyłające dzieci do chirurga nie mówią rodzicom. Że dziecko może wymagać narkozy. Również w tym wieku między 3 a 5 lat dzieci mogą nie chcieć współpracować z chirurgiem, który zbliża się z nożyczkami do ich buzi i też będą wymagały znieczulenia ogólnego.



W czym pomoże Ci chirurg dziecięcy?


Chirurg dziecięcy po pierwsze sprawdzi czy to wędzidełko potrzebuje podcięcia ze wskazań medycznych. Czy medycznie jest takie, że wymaga tego podcięcia. Po drugie sprawdzi czy on się nadaje do podcięcia w warunkach gabinetu czy nie wymaga bloku operacyjnego. I po trzecie będzie w stanie przeprowadzić ten zabieg. Czy to znieczuleniu miejscowym czy to znieczuleniu ogólnym.


Jak można pomóc swojemu dziecku żeby nie potrzebowało chirurga?


Wędzidełka języka, za wyjątkiem takiej grupy, w której są błoniaste twarde nieelastyczne - one wyglądają czasem trochę jak blizna - wszystkie pozostałe to jest żywa tkanka która rośnie wraz z dzieckiem. Miałem już takie niemowlęta wysyłane do mnie które miały 7mm wędzidełka. I po zastosowaniu ćwiczeń i po zastosowaniu czasu (po dwóch latach) te wędzidełka miały już 2 - 2,5 centymetra. Nie wymagały żadnej interwencji.


Jak można pomóc? Można je masować. Można je masować w środku w buzi, ale również można masować dno jamy ustnej. I w internecie można znaleźć sporo filmów instruktażowych jak to robić.



Czemu chirurg nie chce podcinać wędzidełka?


Możecie się spotkać z tym, że pójdzie do chirurga i nie będzie chciał podciąć, chociaż kilku innych specjalistów zalecało takiej podcięcie. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze może dziecko nie wymagać tego bo wędzidełko bez prawidłowej długości. Po drugie może wymagać znieczulenia i korzyści z takiego podcięcia nie są wystarczające, żeby uzasadnić związane z tym ryzyko. I po trzecie żeby uniknąć powikłań, które również występują po tym zabiegu jak po każdym innym. I to tak naprawdę na dziecku, na rodzicu i na lekarzu, który podcina spoczywają konsekwencje takich powikłań.



Przypomina mi się sytuacja, w której przyszła do mnie dziewczynka kilkuletnia ze skierowaniem do podcięcia wędzidełka. Natomiast jej mama mówi tak: Dziecko nie ma żadnej wady wymowy. Jak sobie zobaczyłyśmy w lustrze to ja mam krótsze będzie widełko niż moja córka. I też nie mam wady wymowy. Także chyba tego nie trzeba robić." I rzeczywiście wędzidełko chociaż było nieco skrócone nie wymagało podcięcia, ponieważ nie przeszkadzało.


Chirurg w czasie wizyty może wykonać dwa testy. Te testy można też spróbować wykonać w domu. Pierwszy jest taki, że przy wysuwaniu języka dziecko zostanie wysunąć język poza wargę dolną. A drugi jest taki, żeby przy nieco otwartej buzi dotknąć językiem podniebienia twardego. I uwaga ten manewr jest możliwy dopiero koło 6-7 roku życia aktywnie (czyli dzieci są w stanie na polecenie podnieść, na prośbę podnieść ten język) a wcześniej lekarz wspomoże się patyczkiem (takim jak do gardła) i podniesie ten języczek do góry. Jeśli sięga do podniebienia nie wymaga podcięcia.


Jakie są wasze doświadczenia z wędzidełka języka? Jestem bardzo ciekawy ile osób było wysłanym do chirurga i okazywało się, że nie potrzebowało podcięcia. Napiszcie w komentarzach pod tym filmem.


Dzięki!



Do zobaczenia w następnych.


[Muzyka]



 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page